Festivalul Scrisorilor – ediția a IV-a – Imaginarul teatral în cotidian

August 18, 2024

Festivalul Scrisorilor, organizat de Asociația Hearth și ajuns la cea de-a IV-a ediție, se reafirmă ca o inițiativă culturală multidisciplinară de referință în peisajul artistic românesc, explorând de această dată tema imaginarului teatral în cotidian.

Evenimentul, desfășurat în perioada 24 august – 30 septembrie 2024, își propune să aducă în atenția publicului valoarea scrisorilor și jurnalelor nu doar ca arhive ale memoriei culturale, ci și ca instrumente de introspecție, comunicare și autodescoperire.

Tema principală a acestei ediții se centrează pe explorarea relației dintre teatrul de pe scenă și cel din viața cotidiană, oferind o experiență culturală diversificată prin cele 15 activități structurate în 6 secțiuni: prelegeri, ateliere creative, corespondențe între liceeni, dialoguri intergeneraționale, evenimente artistice și spectacole-lectură. Acestea vor pune în lumină contribuțiile unor personalități marcante ale teatrului românesc și internațional.

Doina Dogăroiu, Manager Proiecte Culturale la Asociația Hearth

Un dialog între trecut și prezent

Într-o eră a digitalizării accelerate, Festivalul Scrisorilor devine un spațiu de întâlnire între trecut și prezent, promovând scrisorile ca pe o modalitate vitală de comunicare și reflecție personală. Apărut în 2021, într-un context social și cultural perturbat de pandemie, festivalul a evoluat rapid, captând atenția publicului prin abordări inovatoare care reînvie tradiția epistolară într-o manieră captivantă.

Focus pe cultură, educație și comunitate

Această ediție se angajează să răspundă nevoilor exprimate de participanții edițiilor anterioare, prin stimularea exprimării creative, crearea unui sentiment de apartenență comunitară, educație culturală prin învățare experiențială și dialog intergenerațional, precum și prin promovarea tehnicilor de scriere creativă cu rol terapeutic.

În plus, festivalul pune un accent deosebit pe explorarea moștenirii culturale românești, satisfăcând astfel cererea publicului pentru evenimente care combină istoria și artele într-un mod dinamic și interactiv.

Un program multidisciplinar bogat

Printre activitățile festivalului se numără ateliere creative în aer liber, ateliere de scriere și corespondență între liceeni, prelegeri despre personalități teatrale de marcă, dialoguri intergeneraționale cu descendenții unor mari artiști și evenimente artistice care reinterpretează memorialistica teatrală. Aceste activități îmbogățesc înțelegerea istorică și artistică a publicului, punând în evidență importanța scrisorilor și jurnalelor ca păstrătoare ale memoriei culturale.

Natalia Cebanu, Director Artistic la Asociația Hearth

Festivalul Scrisorilor invită publicul să se alăture acestei călătorii culturale și să descopere, printr-o varietate de activități, cum imaginarul teatral poate influența și îmbogăți viața cotidiană. Prin intermediul unei oferte culturale unice, festivalul își propune să creeze o experiență de neuitat, care să rămână vie în memoria participanților și să inspire noi perspective asupra comunicării și introspecției.

Apel deschis pentru voluntari

În cadrul celei de-a IV-a ediții a Festivalului Scrisorilor, suntem în căutare de voluntari pasionați de cultură și teatru, care doresc să se alăture echipei noastre și să contribuie la organizarea și desfășurarea evenimentelor. Fie că ai experiență sau doar entuziasm, vei avea ocazia să te implici activ într-un proiect cultural unic și să faci parte dintr-o comunitate dedicată promovării artei și educației. Pentru mai multe detalii și înscriere, te invităm să accesezi Open Call-ul nostru pentru voluntari.

Calendarul evenimentelor ediției a IV-a a Festivalului Scrisorilor:

Eveniment Dată Locație
Lectură #1 jurnale, memorii și corespondențe: Clody Bertola & Lucian Pintilie 24 august 2024, ora 19 Asociația Hearth (Casa Kerim)
Prelegere: Antonin Artaud și Genica Athanasiou 25 august 2024, ora 15 Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu
Perfomance teatral: NAKY 25 august 2024, ora 20 Asociația Hearth (Casa Kerim)
Teatru în familie: părinți artiști, copii artiști 29 august 2024, ora 19 Teatrul Tineretului Metropolis
Ateliere creative în aer liber 7 și 8 septembrie 2024, ora 10 Parcul Titan
Lectură #2 jurnale, memorii și corespondențe: Radu Stanca & Doti Stanca 15 septembrie 2024, ora 17 Muzeul Național al Literaturii Române
Prelegere #2 și proiecție video: Marioara Voiculescu – Mareșala Teatrului Românesc 21 septembrie 2024, ora 17 Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu
Prelegere #3 și proiecție video: Jeni Acterian 22 septembrie 2024, ora 17 Muzeul Municipiului București – Palatul Suțu
Atelier creativ de Caligrafie 28 septembrie, ora 11 Asociația Hearth (Casa Kerim)
Atelier creativ de Journaling 29 septembrie, ora 11 Asociația Hearth (Casa Kerim)
Ateliere de corespondențe între liceeni Septembrie Online

Pentru mai multe informații și programul detaliat al evenimentelor, vă rugăm să vizitați site-ul oficial al festivalului și paginile de social media.

Parteneri:

Editura Nemira, Liceul Teoretic “Lascăr Rosetti” Răducăneni, Primăria Sector 3, Colegiul Național “Grigore Moisil” București, Bookhub, IQads, Teatrul Tineretului Metropolis, Muzeul Municipiului București, Radio România Internațional, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I.L. Caragiale”, Asociaţia HESTUGMA, Radio România Cultural