Festivalul Scrisorilor 2021 – eveniment în premieră în peisajul cultural românesc

September 13, 2021

Asociația HEARTH organizează, în perioada 17-19 septembrie 2021, prima ediție a Festivalului Scrisorilor; un eveniment cultural inedit, Festivalul Scrisorilor își propune să creeze o punte între generațiile de ieri și de azi prin apelul la nostalgie și curiozitate deopotrivă – nostalgia celor care cunosc emoția scrierii și așteptării unei scrisori și curiozitatea celor pentru care comunicarea instantanee este singura normalitate.

Festivalul Scrisorilor – un proiect cultural-educațional multidisciplinar – reunește nu mai puțin de 19 evenimente din sfera artelor vizuale, artelor spectacolului, filosofiei, istoriei și literaturii, desfășurate pe parcursul a trei zile, astfel că pasionații de cultură se pot bucura de o gamă variată de activități în cadrul festivalului. Dintre acestea, amintim: conferințe, expoziții de pictură, fotografie și texte, proiecții video și video-scrisori, dezbateri, trasee creative & treasure hunt, precum și atelierele de scriere creativă special organizate pentru liceeni.

Dintre invitații speciali pe care publicul îi poate întâlni pe parcursul celor trei zile, îi amintim pe: Nicolae Comănescu, Andrei Crăciun, Ada Galeș, Sebastian Grama, Nora Iuga, Cornel Moraru, Monica Neațu, Darie Nemeș Bota, Mihaela Popa, Victoria Răileanu, Ana Maria Sandu și actorii:  Pavel Bârsan, Alma Boiangiu, Cătălin Coșarcă, Ana Donosa, Oana Dragnea, Florina Gleznea, Denis Imbrescu și Cristina Casian.

Agenda pe zile a  Festivalului Scrisorilor poate fi consultată AICI. Participarea la toate activitățile din cadrul festivalului este GRATUITĂ.

Pentru mai multe informații despre eveniment sau pentru a contacta organizatorii, consultați: https://bit.ly/festivalul-scrisorilor-2021.

Proiect cultural cofinanțat de: Administrația Fondului Cultural Național

Parteneri: E-AntropologGaleria 1001arteBucurești City NewsBucureștii Vechi și NoiColegiul Național Al. I. Cuza FocșaniDestin ValahColegiul Național Grigore MoisilAsociația HestugmaiQoolColegiul Național Gheorghe Lazăr BucureștiMAReMuzeul Municipiului BucureștiMuzeul Național al Literaturii RomânePress4newsGaleria Știrbei47Liceul de Arte Gh. Tattarescu FocșaniLiceul de Arte Plastice Nicolae TonitzaEditura Corint, Camera din față, Galeria 15, Zile și Nopți, ArTeVezi, Radio România Cultural.

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.

afis festivalul scrisorilor
Afiș Festivalul Scrisorilor 2021