Căutăm actori-dansatori voluntari pentru 5 scurtmetraje din cadrul Festivalului Scrisorilor

August 9, 2023

Cine suntem?

Asociația Hearth, un ONG înființat în 2017, cu sediul în căsuța de pe Parfumului 19 – pe care am reușit să o transformăm, în ultimii șase ani, într-un spațiu cultural inedit, gazdă a sute de evenimente culturale.

Ne-am asumat ca misiune să sprijinim tinerii artiști și adolescenții în procesul lor creativ; cum facem asta? Prin activități de mentorat și prin crearea unui spațiu fizic în care artiștii care vor să experimenteze concepte creative să beneficieze de sprijinul unei comunități de oameni cu idei similare și de resursele minime necesare pentru a-și pune în practică ideile creative.

Prin tot ceea ce facem, ne dorim să construim o platformă de exprimare creativă dedicată tinerilor care doresc să-și dezvolte abilitățile artistice. Vrem ca această platformă să devină un vector de propagare a culturii în comunitățile cu acces limitat la cultură, să inspire viitoarele generații încredere în abilitățile lor artistice și să le ofere acestora resursele necesare pentru a-și cultiva pasiunile creative.

Obiectivele noastre includ dezvoltarea proiectelor culturale care apropie tinerii de bagajul cultural românesc, organizarea de evenimente artistice și asigurarea programelor de mentorat pentru tinerii artiști (precum și un spațiu fizic pentru implementarea proiectelor artistice ale acestora).

Despre Festivalul Scrisorilor – Ediția III

Unul dintre cele mai importante proiecte ale noastre este Festivalul Scrisorilor – un proiect inovativ care promovează printr-o abordare multidisciplinară importanța scrisorilor ca repertorii de valori și ca instrumente de comunicare, de reflexie personală, de creare și studiu al identităților comunitare.

Cea de-a treia ediție a proiectului explorează relația reginelor din România cu creativitatea și rolul figurilor feminine princiare ale României în cultura pop, prin intermediul unui set de 14 activități organizate în cinci secțiuni: prelegeri susținute de istorici și filosofi, ateliere creative în aer liber, ateliere de corespondențe între cinci licee din țară, instalație performativă interactivă și turul ghidat a cinci imobile istorice din București – animate de cinci filme de scurtmetraj, și o expoziție de fotografie

Oportunitate artistică pentru actori-dansatori

Suntem în căutare de actori-dansatori voluntari pentru secțiunea de instalație performativă interactivă din cadrul Festivalului Scrisorilor:

Secțiunea din cadrul Festivalului la care te invităm să te alături își propune să aducă în atenția publicului personalități feminine românești excepționale ale secolului XX, care au influențat în mod semnificativ domeniile artei în țara noastră. Este o oportunitate unică de a-ți exprima creativitatea și talentul prin intermediul dansului și interpretării, în cadrul celor cinci scurtmetraje ce vor reda momente din viețile acestor femei cu un trecut fascinant, dar prea puțin cunoscut.

Dorim să aducem la viață istoria și moștenirea culturală a acestor cinci personalități feminine extraordinare, iar pentru asta avem nevoie de artiști-dansatori voluntari, dornici să se alăture echipei noastre, sub îndrumarea coregrafei Ruxandra Bobleaga. Împreună, ne vom îmbarca într-o călătorie creativă prin timp și spațiu, în cinci locații istorice de înaltă încărcătură culturală, care au avut un rol important în viața și cariera unora dintre cele mai inspiraționale personalități feminine românești.

Ce trebuie să știi dacă vrei să aplici ca voluntar

• Oportunitatea artistică: actor-dansator voluntar în cadrul Festivalului Scrisorilor – Ediția III
  • Numărul scurtmetrajelor: 5 – fiecare dedicat unei personalități feminine din secolul XX
  • Coordonator coregrafie: Ruxandra Bobleaga
  • Locațiile: 5 locații istorice din București
  • Termen limită pentru înscrieri: 18 august 2023
  • Data de start: Primele repetiții și filmări încep din data de 20 August

Nu căutăm doar performanță artistică, ci și pasiune, curaj și deschidere către experiențe artistice noi. Indiferent că ești la început de drum sau ai experiență în domeniu, fiecare contribuție aduce o notă unică proiectului nostru, așa că te invităm să ni te alături.

Pentru a te înscrie, trebuie să trimiți un mail la adresa asociatiahearth@gmail.com cu numărul de telefon, un CV și perioadele în care ești disponibil/disponibilă.

Te așteptăm în echipa noastră, să construim încă o ediție remarcabilă a Festivalului Scrisorilor!

Parteneri: Muzeul Municipiului București, Primăria Sector 3, Radio România Cultural, Radio România București FM, Asociația LiterNet, Bookhub, IQads, Capital Cultural, Editura Carminis, Colegiul Național Alexandru Ioan Cuza Focșani, Colegiul Național “David Prodan” Cugir, Colegiul Național Nicolae Grigorescu Câmpina, Colegiul Național Grigore Moisil București